Top

Čím si osladit život

Kromě průmyslově vyráběného bílého řepného cukru (100 g = 1550 kJ) existuje v současné době na trhu nepřeberné množství možností, jak si „osladit život“. A mám pro vás dobrou zprávu – jde to i zdravě! V následujícím přehledu naleznete tipy na zdravá přírodní sladidla.

Sladidlo ze stévie – sirup nebo prášek 300x sladivější než cukr. Nezpůsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, ale naopak ho pomáhá udržovat v rovnováze. Podporuje činnost slinivky a pomáhá při diabetu II. typu. Na rozdíl od cukru nepodporuje růst zubního kazu. Je dostupný ve formě nazlátlého sirupu, poněkud tekutějšího než je med.

Ovocné šťávy a koncentráty (mošty, sirupy) – při použití technologie bez chemických přísad jde o čistou šťávu z ovoce – nejhodnotnější jsou ty připravené doma odšťavněním z bio ovoce. Obsahují cukr (fruktózu), která je přirozenou součástí ovoce a v obvyklém množství nezatěžuje organismus. Fruktóza nepotřebuje ke svému metabolismu inzulin. Například: 100% jablečný džus je skvělé sladidlo – do čaje, ovocných salátů (i např. do mrkvového salátu).

Sušené ovoce (100 g = 1100 – 1300 kJ) – sušení je nejpřirozenější způsob konzervace. Velmi vděčným sladidlem jsou v našich oblastech tradiční křížaly z hrušek a jablek a sušené švestky, rozinky, meruňky (vařené či mixované). Kupujte je nesířené a v bio kvalitě.

Med (100 g = 1260 kJ) – patří mezi přírodní sladidla s vysokým obsahem minerálů a včelích produktů, které jsou organismu prospěšné. Med podporuje krvetvorbu a posiluje imunitní systém. S medem zacházejte jako s lékem, nepoužívejte jej na pečení a do horkého čaje, zničí se tím jeho prospěšné vlastnosti. Určitě kupujte med v bio kvalitě, nebudou v něm obsažena antibiotika.

Marmelády – bez přidaného cukru (100 g = cca 2000 – 2500 kJ) – varem zahuštěný koncentrát ovoce. Používáme marmelády, které jsou vyrobeny bez přidání cukru či umělých sladidel. Například značka St. Dalfour, slazeno hroznovou šťávou.

Glukopur / hroznový cukr (100 g = 1600 kJ) – bílý prášek podobný cukru moučka, čistá glukóza. Jeho sladivost je o něco menší než u bílého řepného cukru. Dá se použít pro pečení, kde nejsou tekutá sladidla vhodná. Hodí se i pro občasné doslazování pokrmů a nápojů pro malé děti.

Třtinový cukr (100 g = 1700 kJ) – cukr připravený z cukrové třtiny postupy, které jej nezbavují obsahu minerálních látek a dalších živin. Má lehkou přírodní chuť a hodí pro použití všude tam, kde je zapotřebí sypkého cukru.

Obilné slady – rýžový, kukuřičný, obilný (100 g = cca 1200 – 1300 kJ) – nejpřirozenější typy sladidel s maximálním obsahem polysacharidů, které vznikají z obilí za pomoci fermentace (za použití teploty a tlaku) bez přídavku jakéhokoli cukru. Slady obsahují sodík, draslík, železo, vápník, hořčík, fosfor. Nepřecházejí rychle do krve (tak jako cukr) a proto šetří slinivku břišní. Jsou vhodné i pro diabetiky.

Sirupy

Sirupy, které jsou vyrobené šetrnými postupy bez jakýchkoli přidaných látek, dokáží v mnoha případech skvěle nahradit cukr. Jde o přírodní sladidla, která obsahují cenné živiny a jsou dobře stravitelná.

Sirup-agávový

Agávový sirup (100 g = 1200 kJ) – získává se šetrným zahušťováním šťávy vylisované z mexického kaktusu agáve. Je sladší než cukr, ale má méně kalorií a nízký glykemický index (je proto vhodný pro diabetiky). Je o něco řidší než med a má neutrální chuť, dobře se tedy hodí pro „začátečníky“. Má mnohostranné využití – můžete ho použít ke slazení nápojů (snadno se rozpouští i ve studených tekutinách, proto je vhodný i pro přípravu různých koktejlů), dále dezertů, kaší, müesli, jogurtů, pro přípravu dresinků, marinád a při pečení.

Javorový sirup (100 g = 1400 kJ) – přírodní šťáva z javoru cukronosného, nezatěžuje slinivku tolik jako cukr, má lahodnou sladkou chuť a značný obsah minerálních látek. Vynikající do pohárů, na palačinky, jako přeliv na dezerty, ale i do perníků a dortů. Pozor – kupujte jej v bio kvalitě bez přidaného cukru a skladujte v lednici. Není vhodný pro diabetiky, protože cukr v javorovém sirupu je stejného charakteru jako cukr řepný (sacharóza).

Datlový sirup (100 g = 990 kJ) – patří k tradičním sladidlům na Středním východě a je vlastně jen koncentrovanou datlovou šťávou. Chuťově je velmi příjemný a i děti ho mají rády. Použijte jej na přípravu kaší, pokapejte jím palačinky, vafle nebo zmrzlinu, přidejte ho do těsta na přípravu dezertů. Je výborný v kombinaci s mléčnými výrobky (tvaroh nebo jogurt polijte sirupem a v okamžiku máte výborný dezert, zajímavé je také spojení datlového sirupu a kozího sýra).

Datlový-sirup

Jak se vyrábějí obilné slady a sirupy?

Namletá mouka se smíchá s vodou a přidají se přírodní enzymy. Nastartuje se tak proces, při kterém se škrob rozkládá na menší molekuly. Vzniká tekutina, která se mechanicky filtruje a nakonec zahříváním zahušťuje do podoby sirupu. Při výrobě ječného sirupu se ječmen před mletím namáčí, nechá klíčit a poté suší (tzv. se sladuje). Při sladování vznikají enzymy, které pak umožní následný rozklad škrobu. Při výrobě obilných sirupů se nepřidává žádný cukr ani ochucovadla.

Sirupy a pečení

Když v pečeném receptu používáte sirup místo cukru, je třeba část jiné tekutiny ubrat. Jestliže recept nezahrnuje žádnou jinou tekutinu, přidejte cca 5 lžic mouky na každý hrnek sirupu, kterým nahrazujete cukr.Uvedená přírodní sladidla můžete sehnat:

  • v prodejnách nebo eshopu Country Life
  • v drogeriích dm
  • v obchodech zdravé výživy
  • v bio koutcích v supermarketech

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků, šťastný vstup do nového roku a zdravě sladký život.

Share
Monika Divišová

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#Wellnessia

Wellnessia footer 1Wellnessia footer 2Wellnessia footer 3Wellnessia footer 4Wellnessia footer 5Wellnessia footer 6Wellnessia footer 7Wellnessia footer 8
Wellnessia YouTube +420 603 460 311 info@wellnessia.cz Údolní 212/1, 147 00 Praha 4
Wellnessia
YouTube
+420 603 460 311
info@www.wellnessia.cz
Údolní 212/1, 147 00 Praha 4

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716

Cookie policy | Mapa webu

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716 | Cookie policy | Mapa webu