Top

Rozhovor s Lucií Š.

Co Vás přivedlo do Wellnessia?

Do Wellnessia mě přivedla starost o moje děti, Synovi je 12 let a hokej hraje od svých pěti let. Před dvěma lety nastoupil do pražského klubu, kde se na něj kladou větší nároky jak po fyzické tak psychické stránce. Dominik vždycky patřil mezi děti s nejlepšími výsledky jak ve škole, tak prakticky v každém sportu co zkusil. Poslední rok  začaly však jeho výkony upadat, ovlivnilo to i jeho chuť do sportu a také psychiku, což se podepsalo i na výsledcích ve škole. Začal si stěžovat na bolesti kolen, kloubů, svalů a šlach, které ho značně limitovaly. Podstoupili jsme vyšetření u pediatra, ortopeda, rehabilitace, ale zlepšení se nedostavilo. Začala jsem se zajímat o stravu, kterou jí. A protože jsem se sama ve zdravé výživě moc neorientovala a nevěděla si rady, jak Dominikovi sestavit optimální a pestrý jídelníček vzhledem k jeho náročnému tréninku, obrátila jsem se s prosbou o pomoc na poradkyně Wellnessia.

Kdy jste zaznamenali první zlepšení?

Výsledky se dostavily prakticky ihned.

Jak zdravé stravování mění život Dominika?

V prvních dnech ve formě menší únavy. Po týdnu ustaly bolesti a přišel rapidní nárust energie. Dominik nyní znovu může naplno trénovat a hrát. Začal se zase těšit na zápasy. To se významně projevilo i na jeho psychice, je veselejší, ve škole se lépe soustředí a jeho výsledky se také zlepšily.

Je změna životního stylu a zdravé vaření časově náročná?

Jestli je změna životního stylu náročná? To záleží na tom, jak moc ho měníte. Já se snažila pro svoji rodinu vařit zdravě vždycky, akorát jsem měla o zdravém životním stylu trochu zkreslené představy, asi jako většina z nás.  Poradkyně Wellnessia mi ale pomohly změnit a rozšířit obzory zdravého stravování a následně je převést do každodenní praxe, při vaření pro rodinu. Ze začátku je to rozhodně náročnější,  první měsíc mi přišlo, že nedělám nic jiného, než že nakupuji, čtu etikety a plánuji jídlo nebo ho připravuji. Musím říct, že mě to ale většinou bavilo, dozvídala jsem se tolik nových informací a kolikrát jsem z nich byla pěkně překvapená. Je to také náročné pokud vaše děti ráno odcházejí a vracejí se večer. Musíte plánovat svačinky obědy a zase svačinky, podle toho co je přes den čeká, tak aby je to nezatížilo, ale zároveň zasytilo a povzbudilo, dodalo všechny potřebné živiny a hlavně, aby jim to chutnalo. Ale asi za 2 měsíce se nám to celkem zaběhlo, zjistili jsme, co chutná a nechutná a výsledky jsme si průběžně psali na nástěnku v kuchyni.  Vypracovali jsme si jídelníček a podle toho se řídíme pořád. Na druhou stranu, je to čas strávený nad zdravím mých nejbližších. Takže mě to ani trochu nemrzí.

Jako maminka 3 dětí máte vliv na zdraví i stravovací návyky celé rodiny, jak se změnil životní styl ostatních členů rodiny od Vaší první návštěvy?

Jídelníček se změnil nám všem, celé rodině. Nejenom, protože není možné vařit každému něco jiného, ale hlavně chci, abychom se cítili dobře všichni.  Změna neproběhla úplně najednou ze dne na den, postupně jsme některé potraviny vynechávali a jiné zařazovali, a tak je to vlastně pořád. Protože ještě stále je co zlepšovat.

Co na to říká Váš manžel, podporuje Vás?

Manžel je rád, podporuje mě ve všem co dělám, a tak i do zdravého stravování se ihned zapojil. A to i díky tomu, že má velmi náročné zaměstnání a sám brzy pocítil změnu. Nyní jsou jeho dopoledne bez zívání a usínání, neschopnosti se soustředit na práci, to vše se změnilo.

Co ráda vaříte, jaké je oblíbené jídlo u Vás doma?

Denně vaříme zeleninovo-luštěninové  polévky na mnoho způsobů, často k nim jíme tmavé pečivo.  Děti, ale milují omáčky. Jejich tolik oblíbenou svíčkovou a rajskou jsme se naučili vařit zdravě. Často máme také celozrnné těstoviny. Všelijaké pomazánky, a co jsem si neuměla představit, a přitom je to celkem lehké, je upéct si naše domácí pečivo.

Kde nakupujete?

Nakupujeme různě. Bio potraviny jsem se naučila nakupovat přes internet, je to nejjednodušší a nákup vám přivezou až domů.  Zeleninu od farmářů, a pokud to není možné, tak i v některých supermarketech se dá koupit kvalitní bio zelenina a ovoce. Maso u svého řezníka a ryby kupuji ve zdejší rybárně.

Co byste vzkázala ostatním maminkám malých sportovců, které řeší podobný problém jako Vy?

Ostatním maminkám malých sportovců, ale i nesportovců bych vzkázala, že  jde přece o NAŠE děti , a že jejich zdraví máme plně ve svých rukou. Zdravou stravou ovlivníme jejich životy, ale myslím, že i životy jejich budoucích rodin a dětí, protože zdravé stravovací návyky si s sebou neseme z dětství celý život, a podle toho je pak můžeme předávat dál. Tak ať se nebojí investovat do toho svůj čas a nechají si poradit. Vždyť odměnou je nám zdraví našich nejbližších.

 

(S Lucií Š. si povídala Eva Špaková )

 

Share
Andrea Pudlovská

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#Wellnessia

Wellnessia footer 1Wellnessia footer 2Wellnessia footer 3Wellnessia footer 4Wellnessia footer 5Wellnessia footer 6Wellnessia footer 7Wellnessia footer 8
Wellnessia YouTube +420 603 460 311 info@wellnessia.cz Údolní 212/1, 147 00 Praha 4
Wellnessia
YouTube
+420 603 460 311
info@www.wellnessia.cz
Údolní 212/1, 147 00 Praha 4

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716

Cookie policy | Mapa webu

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716 | Cookie policy | Mapa webu