Top

Hormonální antikoncepce

I my, holky z Wellnessie, bychom rády sdílely svůj názor na neustále diskutované téma hormonální antikoncepce (HA), na které upozorňují přední odborníci na alternativní medicínu, zdravý životní styl, sexuologové, life kouči, ale i část lékařské veřejnosti a snaží se poukázat na vedlejší účinky, které jsou s jejím užíváním spojené.

 

Žena v cyklech

Také jste si všimla, že jsou dny, kdy se vám v práci daří, vše vám jde od ruky, snadno se rozhodujete, cítíte se skvěle, prostě jen záříte?  A pak také dny (začíná to už ráno), kdy stojíte před plným šatníkem a nemáte co na sebe, stejná práce vám zabere dvojnásobek času, máte problém napsat článek nebo rozhodnout, co uvaříte k večeři a vlastně ani nemáte náladu něco vařit, prostě všechno je vzhůru nohama. Jste to pořád vy, jen každý týden tak trošku jiná. Je to způsobeno tím, že v  období od menstruace do menstruace se nám různě mění hladiny hormonů a my tak procházíme čtyřmi menstruačními fázemi – dynamická (po menstruační), reflexivní (menstruace), expresivní (ovulační) a kreativní (před menstruační).

Ve společnosti je obecně menstruace vnímána jako něco negativního, něco, co obtěžuje nás i našeho partnera a o čem se moc nemluví, a proto k ní většinou také tak přistupujeme. Dá se na ni pohlížet i jinak. Každá z fází má svá pozitiva, a pokud přijmeme svoji cykličnost, můžeme ji převést do praxe.

Toho využíváme i my ve Wellnessia. Máme na nástěnce kalendář, kam si všechny zaznamenáváme „své dny“. Podle toho si pak můžeme rozvrhnout náplň práce a také ostatní holky vědí, co právě prožíváme a jak k sobě přistupovat. Menstruace je náš dar, který nám umožňuje spojení s přírodou, intuicí, pomáhá nám lépe pozorovat, vnímat a chápat své tělo a hlavně nám umožňuje počít nový život. Proto bychom měli tento dar ženy s láskou přijmout, splynout s jednotlivými fázemi a využít je ve svůj prospěch.

 

Jak působí hormonální antikoncepce

Bohužel, jak už jsem zmínila výše, většina žen bere tento dar spíše jako nutné zlo. Touha po „lineárním“ životě bez obtěžujícího krvácení, nepravidelností, předmenstruačních nálad nebo akné, je často silnější než touha pochopit a poznat své tělo. Mnoho žen proto přirozený ženský cyklus raději potlačí a zvolí jednoduché řešení v podobě drobné pilulky. Zvlášť když ze všech stran slyšíme, jak jsou tyto pilulky bezpečné a jaké mají výhody – pravidelný cyklus, můžeme si menstruovat, kdy chceme nebo vlastně vůbec nemusíme menstruovat, (pamatuji si, jak mi jednou moje gynekoložka radila, že nemusím menstruovat, pokud nechci, jen je dobré si třeba jednou za rok přestávku na menstruaci pro jistotu udělat), zbavíme se akné a také můžeme být svým mužům kdykoliv dostupné.

Už u mladých dívek ovlivňujeme přirozenou tvorbu a hladinu hormonů, a aniž bychom nechali jejich tělo dozrát, nahrazujeme menstruaci umělým cyklem. Přistupujeme tak na hru společnosti, která si nás přetváří k obrazu svému: abychom byly soběstačné, maximálně výkonné, vyrovnaly se mužům a v neposlední řadě zvyšovaly zisky farmaceutickému průmyslu. Dobrovolně se tím vzdáváme své ženskosti a hlavně zdraví. Je totiž potřeba dodat, že kromě výše zmíněných„výhod“ má HA také mnoho negativních účinků, které stojí za to zmínit.

Ty méně závažné jsou např. bolesti hlavy, trávicí obtíže, výkyvy nálad, změna sexuálního prožitku, snížení libida nebo zadržování vody a změny tělesné hmotnosti. Dále pak velké riziko trombóz a embólií. V rámci snížení rizik by každý lékař měl přihlédnout k rodinným dispozicím, informovat se, zda jste kuřačka a udělat jaterní testy a testy poruchy srážlivosti krve. To se však v mnoha případech vůbec neděje. Farmaceutický průmysl také tvrdí, že užívání antikoncepce snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy, opomíná však říci, že v souvislosti s jejím užíváním roste ve společnosti výskyt nádorových onemocnění prsu.

Dalším závažným jevem spojeným s konzumací HA je stále rostoucí neplodnost. V produktivním věku, kdy se ženy rozhodnou pilulky vysadit a založit rodinu, nastává problém. Dlouhá léta užívání, mnohdy to bývá i 10 – 15 let v kuse, vyčerpají ženský organismus natolik, že početí přirozenou cestou není možné. A tak nastává další kolotoč – umělá oplodnění a hormonální léčba, což samozřejmě ovlivní i zdraví budoucího potomka.

Některé studie prokazují, že estrogen (ženský pohlaví hormon) má vliv na pohyblivost a rychlost spermií a tak vlastně HA nepřímo ovlivňuje i plodící schopnost mužů. Vzhledem k tomu, že v ČR užívá HA kolem 1,28 miliónů žen, dostávají se zbytky léků i hormony močí přes čističky odpadních vod zpět do vody, což ovlivňuje nejen přítomné vodní živočichy, ale i rostliny, zvířata a lidskou populaci. Čističky odpadních vod totiž přefiltrují jen některé druhy nečistot a pořídit kvalitní čističky vod na filtraci hormonů, léků a chemie, by bylo velmi nákladné. Proto tyto látky zůstávají ve vodě a dostávají se zpětně do řečiště pitné vody.

 

Co na to tradiční čínská medicína

Z pohledu tradiční čínské medicíny HA vyčerpává ledviny a krev – zejména krev jater (pojem „krev“ čínská medicína vysvětluje jako sílu a kvalitu veškerých tělesných tekutin. Nemyslí se tím její množství, ale hlavně energetická kvalita. Čím déle HA užíváme, tím více krev oslabujeme a v těle nám vznikají energetické blokády, což má vliv na celý organismus. To se zpočátku může projevovat bolestí hlavy, suchou kůží, studenými končetinami, únavou, potížemi se zrakem atd.,  dlouhodoběse pak objevují závažnější potíže. Např. pokud se žena rozhodne po delší době antikoncepci vysadit a otěhotnět, její krev je většinou tak slabá, že dostatečně nevyživuje reprodukční orgány, a proto není schopna správně vyživovat a udržet plod. Krásný příklad uvádí MUDr. Petr Hoffmann, odborník na tradiční čínskou medicínu, který velmi trefně přirovnává vaječníky a dělohu k zemi, do které má být zaseto semínko. „Kvalitu semínka musí zajistit muž. Žena má zase na starosti, aby země byla úrodná a plodná. Pokud tedy zasadíme semínko do suchého, nehnojeného pole, tak většinou ani nevyklíčí, nebo pokud ano, tak nedostatečně živeno, uschne“. Stručně řečeno tedy HA snižuje kvalitu naší „úrodné půdy“ a nepřímo tak i „zasazeného semínka“.

 

Přirozený způsob

Po těchto informacích samozřejmě vyvstává otázka, čím nahradit hormonální antikoncepci. Ideální je spolehnout se na přirozené a tradiční metody. My si v kanceláři vedeme mensturační kalendář, podle kterého určujeme své plodné dny a samy na sobě pozorujeme, kdy máme ovulaci a je potřeba se proti nechtěnému otěhotnění chránit prezervativem apod.

Zaujalo nás také řešení určenování plodných dnů pomocí přístroje NaturComp. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska, pokud si spočteme, kolik za ty roky užívání zaplatíme farmaceutickému průmyslu za pilulky, se tato investice do našeho zdraví i zdraví našich dětí určitě vyplatí a za několik let se nám vrátí. Pozitivní zkušenost s tímto přistorejm má například Margit Slimáková – uznávaný průvodce zdravím a výživou.

 

(autor: Wellnessia; zdroj: internet a vlastní zkušenosti)

Share
Andrea Pudlovská

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#Wellnessia

Wellnessia footer 1Wellnessia footer 2Wellnessia footer 3Wellnessia footer 4Wellnessia footer 5Wellnessia footer 6Wellnessia footer 7Wellnessia footer 8
Wellnessia YouTube +420 603 460 311 info@wellnessia.cz Údolní 212/1, 147 00 Praha 4
Wellnessia
YouTube
+420 603 460 311
info@www.wellnessia.cz
Údolní 212/1, 147 00 Praha 4

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716

Cookie policy | Mapa webu

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716 | Cookie policy | Mapa webu