Top

Voda – životodárná tekutina

Voda je každodenní součást našeho života. Neustále slyšíme ze všech stran, že bychom měli denně pít dostatek tekutin, ale většinou vlastně vůbec nepřemýšlíme nad tím, proč je to důležité, nebo jaká by měla kvalita vody být. Pojďme si tedy společně tyto otázky zodpovědět…

70% naší planety tvoří řeky, moře a oceány, tedy voda. A stejně tak je to i s naším tělem. Voda je součástí buněk. Naše kosti, svaly, orgány i krev obsahují vodu. Pokud jí nemáme v těle dostatek, buňky nemohou správně fungovat a vzniká nemoc.

S nemocí je to jako v bazénu – když voda zezelená, musíme ji vyčistit. Správnou vodou lze tedy vznik nemoci ovlivnit. Naše tělo denně hospodaří s vodou podle potřeby – dýchání, pocení, vylučování či fyzická zátěž. Když se chceme cítit lépe, uzdravit se, být vitální – musíme organismu dodávat dostatek kvalitní vody.

Pokud to neuděláme, dochází v organismu k dehydrataci (odvodnění), mozek reaguje na změny v tělesných tekutinách (zejména v krvi a mozkomíšním moku) a vyvolá žízeň. Často se pak stane, že nárazově vypijeme větší množství vody a tím organismus ještě více zatížíme. Pokud máme v těle nedostatek vody, organismus s ní začne šetřit, tělesné šťávy se zahušťují a nám se přitíží… Jednoduché příznaky, jak poznáme, že nemáme dostatek vody, mohou být: suchá kůže, únava, deprese, bolest hlavy, zácpa atd.

Denně bychom tedy měli přijmout kolem 4 litrů vody – 2l tekutinami + 2l z jídla a obsahu vody v potravinách.

Jakou vodu pít, abychom byli zdraví

To, že bychom měli pravidelně přijímat dostatek vody, už víme, ale jak je to s kvalitou vody, jaké parametry bychom měli sledovat? Základní požadavky na pitnou vodu jsou:

  • čistá – odfiltrovaná voda
  • zásaditá (pH 8,5 a výše)
  • s dostatečným obsahem minerálů (od 200 do 500 mg rozpuštěných látek v jednom litru vody)

Ideální variantou a základem pitného režimu by měla být samozřejmě čistá voda bez příchutě. Pokud vám samotná voda nechutná, můžete si ji vylepšit citronem, pomerančem, čerstvou mátou nebo zázvorem. Vhodné jsou také čaje – zelený, ovocný nebo bylinkový, případně lehká minerální neslazená voda.

 

Ionizovaná voda – „živá voda“

Možná jste slyšeli o ionizované vodě. Ionizovaná voda je obyčejná pitná voda, upravená nejčastěji elektrolýzou. Ionizace vody je její převedení do nejjednodušší životní formy a často jí také nazýváme živou vodou. Díky elektrickému proudu vznikne zásaditá/živá prospěšná a kyselá/ mrtvá voda. Alkalická ionizovaná voda je pro naše zdraví velice prospěšná.

 

Jak zlepšit pitnou vodu

Jednou z možností je používat filtry – ale ptáte se jaký? Zde přinášíme několik variant. My ve Wellnessia už pár let používáme filtr s ionizátorem a tuto lahodnou vodu u nás pijete a připravujme vám z ní čaj.

Brita

Technologie filtračních konvic BRITA redukuje ve vodě obsah nežádoucích látek, zároveň však zachovává některé minerály.

Láhev bobble

přenosná filtrační láhev s uhlíkovým filtrem – funguje na principu „filtruje, když piješ“.

Ionizátory

filtruje, ionizuje, vyrábí živou vodu – pouze filtry tohoto typu jsou schopny odstranit z vody estrogen, ženský hormon, který se prokazatelně čím dál častěji dostává do vody z ženské antikoncepce. V současnosti používané vodárenské technologie si s ním v tuto chvíli neumí jednoznačně poradit a zůstává i v takzvané pitné vodě.

Pokud vás náš článek o pitné vodě zaujal, přemýšlíte o tom jak pít čistou a zdravou vodu a chtěli byste vědět více podrobností, máme pro Vás na toto téma připravenou speciální konzultaci. Také pro vás – naše klienty máme předvánoční slevu 10% na ionizátory firmy http://www.zivavoda.cz/.

 

Olga Filipová, nutriční průvodkyně

Share
Andrea Pudlovská

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#Wellnessia

Wellnessia footer 1Wellnessia footer 2Wellnessia footer 3Wellnessia footer 4Wellnessia footer 5Wellnessia footer 6Wellnessia footer 7Wellnessia footer 8
Wellnessia YouTube +420 603 460 311 info@wellnessia.cz Údolní 212/1, 147 00 Praha 4
Wellnessia
YouTube
+420 603 460 311
info@www.wellnessia.cz
Údolní 212/1, 147 00 Praha 4

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716

Cookie policy | Mapa webu

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716 | Cookie policy | Mapa webu