+420 777 123 456

Na Poříčí 38, 110 00 Praha 1

Top

Hrozí nám podvýživa?

V knize Hungry planet (Hladová planeta), která vyšla v roce 2010, zveřejnili její autoři, fotografové Peter Menzel a Faith D´aluisio zajímavé svědectví o tom, jak se stravují lidé v různých koutech naší planety. Na fotografie, které hovoří za vše, se můžete podívat zde. Uvidíte, že v našem tzv. civilizovaném světě převažují hodně kalorická jídla s minimální výživovou hodnotou.

Jsou potraviny, které kupujeme ve velkých obchodních řetězcích, vlastně ještě skutečným jídlem? Na pohled vypadají skvěle a na etiketě se dočteme samá superlativa. Nejsou však většinou vyrobeny hlavně proto, aby co nejvíce vyživily naše buňky, ale za účelem co nejvyššího zisku.

Potraviny, které si koupíme, pak zpracujeme vařením, pečením, smažením nebo v mikrovlnce. Studie jasně ukazují, že jakmile jídlo zahřejeme na více než 40 stupňů, dochází ke zničení velkého množství živin, například všech enzymů. Ty jsou nezbytné pro trávení a vstřebávání ostatních živin z jídla. Naše jídlo tedy obsahuje minimum živin a spoustu toxických látek. Přestože sníme hodně kalorií, můžeme hladovět na buněčné úrovni a jsme díky tomu podvyživení.

Když si dá někdo ráno koblihu a kafe, k obědu pizzu a colu a k večeři chleba, je zřejmé, že bude večer v určitém slova smyslu podvyživený. Jeho tělo bude postrádat přísun vitamínů, minerálů a vlákniny. I když si dá druhý den salát, aby to dohnal, zajistí živiny jen na ten jeden den, ale už nedožene včerejšek a bude ve ztrátě. Dříve nebo později se tento deficit projeví na zdraví – může se objevit například únava, bolesti hlavy, nadýmání, zácpa, průjem, rýma, kašel, pálivé oči, špatná pleť, lupy…

Celostní přístup

Když nás něco bolí, jdeme většinou k doktorovi a on nám dá příslušný lék. Ten zažene bolest a problém je na čas vyřešen. Do chvíle, než se zase objeví jiný, podobný. Někteří z nás již uvědomují, že tabletkou neřešíme příčinu toho, proč nás bolí hlava.

Lékaři skládají svůj lékařský slib, kterému se říká Hippokratova přísaha. Ale na jeho učení o výživě, ve kterém se říká: „nechť je jídlo naším lékem“, se nějak zapomnělo…

Představte si situaci, když se trochu škrábnete. Utřete krev, možná nalepíte náplast a dál nic dělat nemusíte. Tělo se o to postará, zahojí to. Stejně tak, jako se hojí toto malé zranění, se právě v této minutě regeneruje i milióny buněk, které přirozenou cestou hubí bacily. Do těla musíme dodat příslušné živiny – minerály a vitamíny – aby tyto procesy mohly probíhat. Jakmile je nedodáváme, tělo začíná šetřit a léčivé procesy nemohou nastat.

Onemocněním jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, infarkt nebo mrtvice je možné předcházet, zastavit je nebo dokonce vyléčit pomocí změny životního stylu. Stejně tak to platí o únavě, bolestech hlavy a nadýmání.

Poslední dobou se vyskytují v oblasti zdravotnictví problémy. Systém přestává fungovat. A zároveň se objevuje veliké množství alternativních přístupů ke zdraví. Existuje nespočetné množství výzkumů, že se i při lehké změně životního stylu – to znamená při úpravě jídelníčku a zařazení pohybu – dějí doslova zázraky.

Čas na změnu

Máme tedy na výběr. Buď budeme jíst vše, co nám přijde pod ruku a dost pravděpodobně mezi tím budou i potraviny, které jsou pro naše tělo extrémně nevhodné a zatěžující.  Nebo naopak vědomě dáme přednost jídlu zdravému a výživnému.

Díky naší dvanáctileté praxi při práci s klienty vidíme denně příběhy, kdy se nám jen při malé změně lidé mění doslova před očima. Stačí pouze malé krůčky a dějí se velké věci: klienti cítí více energie, snadněji se jim vstává, lépe se jim přemýšlí, jsou celkově aktivnější a kreativnější. Lidé kolem si všímají, že se něco změnilo. Dosáhnout těchto změn je vlastně velice jednoduché. Stačí udělat první krok…

 

Monika Divišová, nutriční poradce a ředitelka centra Wellnessia

Share
Andrea Pudlovská

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#Wellnessia

Wellnessia footer 1Wellnessia footer 2Wellnessia footer 3Wellnessia footer 4Wellnessia footer 5Wellnessia footer 6Wellnessia footer 7Wellnessia footer 8
Wellnessia YouTube +420 603 460 311 info@wellnessia.cz Údolní 212/1, 147 00 Praha 4
Wellnessia
YouTube
+420 603 460 311
info@www.wellnessia.cz
Údolní 212/1, 147 00 Praha 4

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716

Cookie policy | Mapa webu

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716 | Cookie policy | Mapa webu