+420 777 123 456

Na Poříčí 38, 110 00 Praha 1

Top

Proč nestačí jídelníček

Wellnessia / Naše služby  / Proč nestačí jídelníček

Proč nestačí jídelníček

Důvodů, proč se lidé ocitnou u nás ve Wellnessii, je moře. Na první pohled to vypadá jednoduše, jíte „špatně“, nemáte informace, přijdete, my vám dáme informace, začnete jíst „dobře“, uzdravíte se či zhubnete a je to. Kdyby to šlo takhle hladce, bylo by to báječné a nutriční poradci by sloužili jako taková úžasná databanka informací o jídle a výrobci sepsaných jídelníčků. (Mně by to moc nebavilo, ale budiž…)

Jenže.

To, co jíme, je jen polovina příběhu dobré výživy. Ta druhá půlka, vstupující do hry, je, jak bych to řekla, komplexnější. A zahrnuje nás. Naši osobnost. Toho, kdož sídlí v našem těle a dělá rozhodnutí. Kdo vlastně jsme, když sedáme k talíři nebo když za běhu ukusujeme croissant z pekařství odvedle? Na co právě myslíme? Jak se cítíme? Co jsme zrovna právě prožili? Jak jsme se vyspali? Co se nám děje v životě? Co vysílají v naší osobní vnitřní rádiové stanici, když v deset večer ovládáni emocí otevíráme mrazák a zuřivě z něj taháme čokoládou zmrzlinu….

Ta druhá půlka „dobré výživy“ je náš životní příběh, naše cesta. Jídlo není problém. Můžeme ho nálepkovat jako dobré či špatné, zdravé či nezdravé, ale stejně – jídlo je prostě jídlo. A přesto nebo proto…všechny potíže týkající se jídla, ať už jde o přejídání, emocionální jedení, přibírání na váze či nechutenství, jsou jen bránou ke skutečným příčinám našich potíží.

Jídlo a naši psyché nejde oddělit. Nejsme roboti, nelze nás naprogramovat byť k sebelepšímu jídelníčku. A kdo se o to pokusil, ví, že většinou bývá tahle cesta slepá. Podle studií 98% lidí, kteří zhubnou, naberou svou váhu do roka a do dne zpět (a sem tam něco navrch). Smutná statistika. Vidíme ji na strmě vzrůstajících křivkách výskytu obezity v některých částech světa. Snad všichni nutriční poradci znají tu frustraci, když řeknou klientům (a myslí si, že to přesně vědí), co mají jíst a klienti – světe div se – to prostě neudělají. Proč? Oni totiž nemůžou.

A ta zbylá 2 %? Ti šťastní, kterým se to povedlo?

Změnili příběh. Něco uvnitř sebe. Uviděli souvislost mezi tím, kdo jsou, co jí a jak. Udělali rozhodnutí a učinili změny…zdaleka nejen v jídle.

Mám ráda příběhy. Příběhy jsou jako otisky prstů, neexistují dva stejné. Dva lidé se stejným symptomem (problémem s jídlem, zdravím, výživou) k němu doputovali každý úplně jinou cestou. Proto nemůžeme používat metodu „jedna velikost pro všechny“, když chceme najít cestu ven.

A to je podle nás smysluplný způsob, jak s výživou pracovat. Neoddělujeme vás od jídla, které máte jíst. Hledáme kořen vašich problémů, nikoliv pouze způsob, jak potlačit symptom, ať už je jím cokoliv.

 

Už přemýšlíte, jak se zbavit touhy po půlnoční čokoládové zmrzlině, která vám tak moc pomáhá se uklidit? Ozvěte se nám na tel 603 460 311, ať se společně podíváme, kde je ten váš zakopaný pes

————-

Nástroje a zkušenosti jsme nabrali při studiu na Institute for the psychology of Eating u Marca Davida, učitele, zakladatele institutu a autora knih Nourishing Wisdom a Slow down diet.

 

 

 

 

 

Share
Admin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#Wellnessia

Wellnessia footer 1Wellnessia footer 2Wellnessia footer 3Wellnessia footer 4Wellnessia footer 5Wellnessia footer 6Wellnessia footer 7Wellnessia footer 8
Wellnessia YouTube +420 603 460 311 info@wellnessia.cz Údolní 212/1, 147 00 Praha 4
Wellnessia
YouTube
+420 603 460 311
info@www.wellnessia.cz
Údolní 212/1, 147 00 Praha 4

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716

Cookie policy | Mapa webu

Copyright 2016© Wellnessia s.r.o., IČ: 48111716 | Cookie policy | Mapa webu